Kategori

Interessante Artikler

1 Strupehode
Alt om effekten av adrenalin på den mannlige kroppen
2 Kreft
Regler for innsamling av urinanalyse for kortisol, undersøkelsesresultater
3 Hypofysen
Østrogener: hva er "kvinnelige" hormoner for og hvordan man kan regulere nivået i kroppen
4 Kreft
Radioaktivt jod-131: en reell fare?
5 Tester
Skjoldbruskkjertelknuter, årsaker og behandlingstaktikk
Image
Hoved // Tester

Diabetes ernæring og glykemisk indeks av matvarer


Ernæring er en viktig del av livsstilen din. Dietetics har lenge sluttet å være bare en del av medisinen og migrert fra sidene med vitenskapelige artikler til blanke magasiner om helse og ernæring. For å virkelig spise riktig, er det imidlertid nødvendig å sjekke alle nye kostholdstrender for vitenskapelig bevis. En velkjent indikator i det vitenskapelige samfunnet - den glykemiske indeksen av matvarer og nylig nylig fått betydning innen "fasjonabel" ernæring.

For personer med diabetes mellitus er det nødvendig å ta hensyn til den glykemiske indeksen av mat (GI), siden regnskap for indeksen vil bidra til å kontrollere konsentrasjonen av sukker i blodet.

Indeksen avhenger av metoden for varmebehandling og innholdet av proteiner og fett i produktet, samt typen karbohydrater og mengden fiber.

Generell informasjon

Hva er den glykemiske indeksen for mat, egentlig? Glykemi - bokstavelig talt oversatt som "søthet i blodet" fra det latinske språket. GI gjenspeiler evnen til et produkt til å endre konsentrasjonen av glukose i blodet. Dette er en kvantitativ indikator. Tallene viser hvor mange gram glukose fra den totale mengden karbohydrater som blir absorbert av kroppen og kommer inn i blodet.

100 g frokostblandinger med en GI på 70 inneholder 60 g karbohydrater. Fra disse karbohydratene kommer følgende inn i blodet: 60 g * 70/100 = 42 g blodsukker per 100 g frokostblanding (GI er en koeffisient, så den må deles med 100).

GI for glukose tas som en indikator på 100. Det er matvarer som har en GI på mer enn 100 (for eksempel melasse eller øl). Dette skyldes at egenskapene til produktet brytes ned veldig raskt i mindre stoffer og absorberes øyeblikkelig i den systemiske sirkulasjonen..

Men noen matvarer har ikke så mange karbohydrater. GI for kokte poteter er for eksempel 85. Dette er en høy indikator for en diabetiker. Men 100 gram poteter inneholder bare 15 gram karbohydrater. Fra 100 poteter får du bare: 15 g * 85/100 = 12,75 g glukose. Derfor er ikke tankeløs sammenligning av indekser for forskjellige produkter ikke alltid informativ..

På grunn av dette, i tillegg til GI, er det en annen relatert indeks - den glykemiske belastningen (GL). Essensen er den samme, men det tas hensyn til prosentandelen karbohydrater i produktet. Vanligere GI i kombinasjon med informasjon om karbohydrat.

Hvordan forskere bestemte GI for forskjellige matvarer

Det er ganske enkelt å finne ut hva den glykemiske indeksen til vanlig mat har. På tom mage må du spise testproduktet. Mengden beregnes slik at den inneholder nøyaktig 50 g karbohydrater. Hvert 15. minutt tas blod for sukker, dataene registreres. Resultatet oppnådd på 2 timer sammenlignes med glukosedataene i samme mengde. For å nøyaktig etablere GI, må du ta et utvalg fra flere personer og beregne gjennomsnittet. I henhold til resultatene av forskning og beregninger er det satt sammen tabeller over den glykemiske indeksen.

Hva er GI for?

Tallene lar deg sammenligne produkter etter en hvilken som helst egenskap, men det er ikke alltid klart hva den kvantitative indikatoren gir kvalitativt.

Den glykemiske indeksen er først og fremst viktig for diabetikere. Personer med diabetes bør velge karbohydratkilden nøye, da tilstanden deres er forbundet med en mangel i glukoseopptaket. For ikke å øke blodsukkeret for mye, må du beregne hvor mange gram glukose som kommer til blodet med maten du spiser. Det er for disse formålene at den glykemiske indeksen er nødvendig..

For sunne mennesker er GI også viktig. Den glykemiske indeksen gjenspeiler ikke bare mengden glukose, men også den tilsvarende insulinresponsen. Insulin regulerer glukosemetabolismen, men tar ikke noe biokjemisk deltakelse i nedbrytningen. Det leder nedbrutt sukker til forskjellige depoter i kroppen. Den ene delen går til dagens energiutveksling, og den andre blir utsatt "til senere". Å kjenne produktets GI, kan du kontrollere kroppens metabolisme, forhindre syntese av fett fra de oppnådde karbohydratene.

Indeksverditabell

I tabellen over glykemiske indekser for mat, kan du finne gjennomsnittsdata for maten. Følgende graderinger skilles ut:

  • Høy - fra 70 og over.
  • Middels - 50 til 69
  • Lav - opptil 49.

Det bør tas i betraktning at for eksempel den glykemiske indeksen av grønnsaker avhenger av årstid, modenhet og variasjon..

Nesten alle frukter og bær er rike på sukker, noe som øker deres GI. Imidlertid er det frukt med lav glykemisk indeks. Blant dem er de mest relevante sesongens frukter: aprikos, plomme, eple, pære, rips, bringebær.

I kontrast er det frukt som har en relativt høy glykemisk indeks - bananer, druer og vannmelon. Dette betyr imidlertid ikke at fruktene deres er skadelige. Det er alltid verdt å beregne GI som en prosentandel av karbohydrater. Så vannmelon har en ganske høy GI, men 100 g av massen inneholder bare 5,8 g karbohydrater.

Matvarer med høy glykemisk indeks på 70 og over.

Produkt(GI)
Øl110
Datoer103
Glukose100
Modifisert stivelse100
Hvitbrødskål100
Svenske99
Smørboller95
bakt potet95
Pommes frites95
Potetgryte95
Risnudler92
Hermetiske aprikoser91
Glutenfritt hvitt brød90
Hvit (limete) ris90
Honning90
Gulrøtter (kokt eller stuet)85
Hamburgerboller85
Cornflakes85
Usøtet popcorn85
Rispudding med melk85
Potetmos83
Kondensert melk med sukker80
Cracker80
Mysli med nøtter og rosiner80
Søt smultring76
Gresskar75
Vannmelon75
Fransk baguette75
Risgrøt med melk75
Lasagne (fra myk hvete)75
Usøte vafler75
Hirse71
Sjokoladebar (Mars, Snickers, Twix og lignende)70
Melkesjokolade70
Søt brus ("Coca-Cola", "Pepsi-Cola" og lignende)70
Croissant70
Soft Wheat Noodles70
byggryn70
Potetgull70
Risotto med hvit ris70
Dumplings, ravioli70
brunt sukker70
hvitt sukker70
Couscous70
Gryn70
Høstostpannekaker70

Matvarer med en gjennomsnittlig glykemisk indeks på 50 til 69

Produkt(GI)
Hvetemel69
Fersk ananas66
Øyeblikkelig havregryn66
appelsinjuice65
Syltetøy65
Rødbeter (kokt eller stuet)65
Svart gjærbrød65
Marmelade65
Marshmallow65
Mysli med sukker65
Hermetisert ananas65
Rosiner65
lønnesirup65
rugbrød65
Kokte poteter i skinnet65
Sorbet65
Søtpotet (søtpotet)65
Helkornbrød65
Hermetiserte grønnsaker64
Pasta med ost64
Spiret hvetekorn63
Hvetemelpannekaker62
Pizza på tynn hvetedeig med tomater og ost61
Banan60
kastanje60
Iskrem (tilsatt sukker)60
Langkornet ris60
Lasagne60
Industriell majones60
Melon60
Havregryn60
Kakaopulver (tilsatt sukker)60
Tørket fruktkompott60
Papaya fersk59
Arabisk pita57
Rømme 20% fett56
Søt hermetisert mais56
Druesaft (sukkerfri)55
Ketchup55
Sennep55
Spaghetti55
Sushi55
Bulgur55
Hermetiske fersken55
Shortbread55
Smør51
Jordskokk50
Basmati ris50
Fiskekoteletter50
Stekt bifflever50
Tranebærjuice (sukkerfri)50
Kiwi50
Sukkerfri ananasjuice50
Lychee50
Mango50
Persimmon50
Brun brun ris50
Eplejuice (sukkerfri)50

Matvarer med lav glykemisk indeks fra 49 og derunder

Produkt(GI)
Tyttebær (fersk eller frossen)47
Grapefruktjuice (sukkerfri)45
Hermetiske grønne erter45
Basmati brun ris45
Kokosnøtt45
Druer45
Orange frisk45
Fullkornsbrødskål45
Ostemasse45
Frokostblandinger med fullkornsblandinger (ikke sukker eller honning)43
Bokhvete40
Tørkede fiken40
Al dente-kokt pasta40
Gulrotjuice (uten sukker)40
Tørkede aprikoser40
Svisker40
Vill (svart) ris35
Kikerter35
Fersk eple35
Kjøtt med bønner35
Dijon sennep35
Tørkede tomater35
Friske grønne erter35
Kinesiske nudler og vermicelli35
Sesam35
Fersk appelsin35
Frisk plomme35
Frisk kvede35
Soyasaus (sukkerfri)35
Naturlig yoghurt med lite fett35
Fruktoseis35
Bønner34
Frisk nektarin34
Granat34
Fersk fersken34
Kompott (sukkerfri)34
Tomat juice33
Gjær31
Krem 10% fetttretti
Soyamelktretti
Frisk aprikostretti
Brune linsertretti
Fersk grapefrukttretti
Grønn bønnetretti
Hvitløktretti
Ferske gulrøttertretti
Friske rødbetertretti
Syltetøy (sukkerfri)tretti
Frisk pæretretti
Tomat (fersk)tretti
Fettfri cottage cheesetretti
Gule linsertretti
Blåbær, tyttebær, blåbærtretti
Bitter sjokolade (over 70% kakao)tretti
Mandel-melktretti
Melk (noe fettinnhold)tretti
Pasjonsfrukttretti
Pomelotretti
Mandarin frisktretti
Hønetretti
bjørnebær20
kirsebær25
Grønne linser25
Gyldne bønner25
Friske bringebær25
rips25
Jordbær vill-jordbær25
Gresskarfrø25
Stikkelsbær25
Soyamel25
Kefir med lite fett25
Kirsebær22
Peanøttsmør (sukkerfri)20
Artisjokk20
Aubergine20
Soya yoghurt20
Mandelfemten
Brokkolifemten
Kålfemten
Cashewnøtterfemten
Sellerifemten
Klifemten
rosenkålfemten
Blomkålfemten
Chilifemten
Frisk agurkfemten
Hasselnøtter, pinjekjerner, pistasjenøtter, valnøtterfemten
Aspargesfemten
Ingefærfemten
Soppfemten
Squashfemten
Løkfemten
Pestofemten
Purrefemten
Olivenfemten
Peanøttfemten
Syltede og syltede agurkerfemten
Rabarbrafemten
Tofu (bønne ostemasse)femten
Soyafemten
Spinatfemten
Avokadoti
Bladsalatni
Persille, basilikum, vanillin, kanel, oreganofem

Hvordan påvirker GI fordøyelsens natur

Mat med lav GI-verdi brytes ned saktere, noe som betyr at den absorberes langsommere og når blodet. Disse matvarene kalles "sakte" eller "komplekse" karbohydrater. Det antas at de på grunn av dette er i stand til å bringe metthet raskere. I tillegg, på grunn av opprettholdelsen av en relativt lav konsentrasjon av glukose i blodet, vil ikke sukker brukes til å "bygge" fett - denne prosessen er slått på når det er et overskudd av glukose.

Hvis det er "komplekse", så er det "enkle" karbohydrater. De har høy glykemisk indeks, høy inntaksfrekvens i systemisk sirkulasjon, og de induserer også raskt en insulinrespons. Enkle karbohydrater gir deg umiddelbart en følelse av metthet, men det varer ikke lenge. Komplekse karbohydrater mettes i lengre periode.

Matvarer med høy glykemisk indeks for diabetikere med type 2-diabetes kan skade deres velvære ved dramatisk å øke blodsukkernivået. Bedre å unngå dem eller konsumere dem i små mengder..

GI er en nyttig beregning, men du må vite hvordan du bruker den. Kombinert med informasjon om karbohydrat, hjelper det å objektivt vurdere effekten av et produkt på blodsukkeret.

  • Fasting;
  • kald;
  • arbeid;
  • surt miljø;
  • bitterhet.

Bitterhet forbedrer insulinproduksjonen, arbeid forbrenner overflødig karbohydrater, syre hjelper til med å bryte ned sukker.
Du bør prøve å spise mat rik på proteiner og fosfor:

Kjøtt, meieriprodukter, nøtter, bokhvete, bønner, fisk. Tilsett 20 ml vegetabilsk olje daglig til salater, nyttige bønner, linser, løk, ingefær, kornved, mais, lever, nyrer, egg, gulrøtter, eggplanter, epler i rå og bakt form, morbær, blåbær, rødbeter, villpære.

  • Kanel - stimulerer produksjonen av insulin;
  • Peanøtter - regulerer insulin og blodsukker;
  • Brokkoli - inneholder krom som regulerer produksjonen av insulin i blodet;
  • Havre - stabiliserer blodsukkeret;
  • Brød - bare grovmalt;
  • Hvitløk - rik på essensielle oljer og svovel, har evnen til å senke blodsukkeret, tynne blodet, fjerne kolesterol, senke blodtrykket. Hvitløk er også en god antioksidant..

Drikk juice av jordbær, solbær, kål, rødbeter, gresskar, epler, tyttebær, granatepler, pærer, sitron, poteter. Utelukk helt sukker, bakevarer, krydret mat, alkohol fra maten.

Glykemisk indeks: mat med lav og høy GI, effekter på vekttap og kroppen generelt

De som kommer til å gå ned i vekt, må først og fremst vite hva den glykemiske indeksen av mat er og hvorfor den er nødvendig. En vanlig feil folk går ned i vekt er sen matbit på tilsynelatende lette matvarer som banan eller druer. Men dette hadde ikke skjedd hvis alle visste om effekten av disse karbohydratene på blodsukker og fettlagring. La oss se på hva GI er, hvorfor nivået er så viktig når du går ned i vekt, og hvilke matvarer som ikke skal konsumeres i det hele tatt..

Hva er den glykemiske indeksen og hva påvirker den

Den glykemiske indeksen er et mål på effekten av karbohydrater i å øke blodsukkernivået. Jo høyere GI av produktet, desto sterkere er glukosehoppet og økningen i insulin. Denne indikatoren gjelder matvarer med karbohydrater, proteinprodukter som kjøtt, sjømat og egg har ikke slike.

Når det gjelder eksterne negative manifestasjoner, absorberes mat som dramatisk øker sukker veldig raskt, i motsetning til komplekse karbohydrater. Derfor, jo raskere karbohydrater, jo større er risikoen for at de blir lagret som subkutant fett. Og jo langsommere de er, jo større er muligheten til å bruke energi fra karbohydrater og ikke akkumulere den i problemområder. Dette betyr at det er bedre å spise mat med lav glykemisk indeks. La oss se nærmere på hvert nivå..

Hvorfor GI er viktig for idrettsutøvere

  1. For de som får muskelmasse, er det veldig viktig å konsumere ikke bare proteiner, men også mat med middels og til og med høy GI. Vi har allerede funnet ut at matvarer med høyt GI fremmer produksjonen av hormonet insulin. Og han har i sin tur en kraftig anabole effekt. Derfor, for å kontinuerlig opprettholde et høyt nivå av anabolisme og forhindre hypoglykemi, er det viktig for idrettsutøvere å vite hvilke matvarer som har ønsket glykemisk indeks..
  2. Den andre grunnen til å spise mat i henhold til den glykemiske indeksen, er å tørke, miste vekt eller spise godt. Tørke- eller vekttapsperioden innebærer en maksimal reduksjon i nivået av subkutant fett, derfor er det spesielt viktig å indusere et energiunderskudd fra karbohydrater i løpet av denne tiden. Og denne mangelen oppnås ved å konsumere minimale mengder mat med lite GI for ikke å forårsake blodsukker..

I tillegg til å kjenne GI av matvarer, kan du kontrollere vekten, opprettholde stoffskiftet. Og dette er nødvendig ikke bare for idrettsutøvere, men for alle som ikke er likegyldige for sin egen helse..

Fordeler og ulemper med matvarer med høy glykemisk indeks

Fordeler med høy GI:

Minuser:

High GI Food Table - Over 70

Produktets navnGlykemisk indeks
Gryn70
Couscous70
Risotto70
Chips70
byggryn70
Nudler70
Croissant70
Kullsyreholdige drikker70
Sjokoladeplate70
Melkesjokolade70
Hirse71
Vafler75
Lasagne75
Risgrøt75
Fransk baguette75
Vannmelon75
Gresskar75
Donuts76
Mysli med nøtter80
Crackers80
Potetmos83
Rispudding med melk85
Popcorn85
Cornflakes85
Kokte gulrøtter85
hvit ris90
Glutenfritt hvitt brød90
Hermetiske aprikoser91
Risnudler92
Potetgryte95
Pommes frites95
Bakt potet95
Smørruller95
Svenske99
Stivelse100
Glukose100
loff100
Datoer103
Øl110

Fordeler og ulemper med middels gi mat

Fordeler:

  • Middels mat absorberes ikke så raskt som høy mat. Slike karbohydrater brytes ned saktere, noe som gjør det mulig å bruke energi fra dem med lavere risiko for akkumulering av subkutant fett..
  • Hjelper også med å opprettholde muskelanabolisme.
  • Tillat deg å raskt fylle på mangelen på energi når sult oppstår.
  • Når det gjelder bruken og tilstedeværelsen av sporstoffer, er matvarer med en gjennomsnittlig GI rikere enn de med høye.
  • Hvis du vil bryte løs og spise noe søtt, vil det beste alternativet være mat med en gjennomsnittlig indikator i stedet for en høy..

Minuser:

  • Overdreven inntak av slike produkter har også en risiko for akkumulering av subkutant fett, spesielt når det konsumeres om kvelden..
  • Metter i kort tid og bidrar også til et ganske raskt hopp i blodsukker.

Food Glycemic Index Table

Den glykemiske indeksen (GI) av matvarer viser hvordan visse matvarer påvirker blodsukkernivået. Den glykemiske indeksen av glukose lik 100 er lagt til grunn. Disse produktene med en GI større enn 70 har en høy GI; i området fra 40 til 70 - medium; 40 og under - lav.

Den glykemiske indeksen over mat er viktigst for de med diabetes, så vel som for de som ønsker å gå ned i vekt.

Tabellen over glykemiske indekser over matvarer viser også kalorier og BJU-innhold. Når du velger mat for vekttap, er det viktig å vurdere at i tillegg til GI, må du overvåke at kaloriinnholdet ikke er for høyt.

Food Glycemic Index Table

Hurtigkoblinger

Grønnsaker

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Brokkoliti2730,44
rosenkålfemten434.8-5.9
Saltet soppti293.71.71.1
Friske grønne erter4072fem0,212.8
Aubergine kaviar401461.713.35.1
Squash Cavier75831,34.88.1
Kålti252-4,3
Surkålfemten171.80,12.2
Stewed kålfemten75239.6
Kokte poteter657520,415,8
Stekt potet951842.89.522
pommes frites952663.815.129
Potetmos90922.13.313,7
Potetgull855382.237.649.3
Kokt mais701234.12,322.5
Pære løkti481.4-10.4
Purrefemten332-6.5
Svarte olivenfemten3612.2328.7
Rå gulrøtter35351,30,17.2
Friske agurker20tretten0,60,11.8
Grønne olivenfemten1251.412.71,3
Grønn pepperti261,3-5.3
rød pepperfemten311,30,35.9
Tomaterti231.10,23.8
Reddikfemten201,20,13.4
Kokte rødbeter64541.90,110.8
Aspargesfemten211.90,13.2
Bakt gresskar75231.10,14.4
Kokte bønner401279.60,50,2
Stevet blomkålfemten291.80,34
Hvitløktretti466.5-5.2
Kokte linser2512810.30,420.3
Spinatfemten222.90,32

Frukt og bær

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Aprikoser20400,90,1ni
Ananas66490,50,211.6
Appelsiner35380,90,28.3
Vannmelon72400,70,28.8
Bananer60911.50,121
Lingonberry25430,70,58
Druer40640,60,2seksten
kirsebær22490,80,510.3
Blåbær423410,17,7
Granat35520,9-11.2
Grapefrukt22350,70,26.5
Pærer34420,40,39.5
Melon60390,6-9.1
bjørnebær25312-4.4
Jordbær25340,80,46,3
Rosiner652711.8-66
Fig352573.10,857.9
Kiwi50490,40,211.5
Jordbær32320,80,46,3
Tranebær45260,5-3.8
Stikkelsbær40410,70,29.1
Tørkede aprikosertretti2405.2-55
Sitron20330,90,13
Bringebærtretti390,80,38.3
Mango55670,50,313.5
Mandariner40380,80,38.1
Nektarin35480,90,211.8
Tindvedtretti520,92.5fem
Ferskenertretti420,90,19.5
Plommer22430,80,29.6
ripstretti3510,27.3
Solbærfemten3810,27.3
Datoer7030620,572.3
Persimmon55550,5-13.2
Kirsebær25501,20,410.6
Blåbær43411.10,68.4
Svisker252422,3-58.4
Eplertretti440,40,49.8

Korn og melprodukter

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Pannekaker laget av premiummel691855.2334.3
Pølsebolle922878.73.159
Smørbolle882927.54.954,7
Dumplings med poteter6623463.642
Dumplings med cottage cheese6017010.9136.4
Vafler805452.932.661,6
Stekte hvite krutonger1003818.814.454.2
Bokhvete grøt på vannet501535.91.629
Cellulosetretti205173.9fjorten
Cornflakes8536040,580
Toppkarakter pasta8534412.80,470
Fullkornspasta381134.70,923.2
Durum hvete pasta501405.51.127
Melkgryngrøt6512235.415.3
Mysli8035211.313.467.1
Havregryn601164.85.113,7
Havregryn på vannet66491.51.1ni
Havreflak40305elleve6.250
Kli5119115.13.823.5
Dumplings60252fjorten6,337
Bygggrøt på vannet221093.10,422.2
Cracker-informasjonskapsler8035211.313.467.1
Cookies, bakverk, kaker10052042570
Pizza med ost602366.613.322.7
Hirse grøt på vannet701344.51,326.1
Upolert kokt ris651252.70,736
Melkrisgrøt701012.91.4atten
Risgrøt på vannet801072.40,463.5
Fettfritt soyamelfemten29148.9121,7
Crackers7436011.5274
Brød "Borodinsky"452026.81,340,7
Hvetebrød av premiummel853697.47.668.1
Kornbrød402228.61.443.9
Premium melbrød802327.60,848.6
Rughvete-brød652146,7142.4
Fullkorns chips4529111.32.1656.5
Melkgrøt501113.6219.8

Meieri

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Brynza-26017.920.1-
Yoghurt 1,5% naturlig3547fem1.53.5
Frukt yoghurt521055.12.815.7
Kefir med lite fett25tretti30,13.8
Naturlig melk32603.14.24.8
Skummet melk273130,24.7
Kondensert melk med sukker803297.28.556
Soyamelktretti403.81.90,8
Iskrem702184.211.823,7
Krem 10% fetttretti1182.8ti3.7
Rømme 20% fett562042.8203.2
Bearbeidet ost5732320273.8
Sulguni-ost-28519.522-
Tofuostfemten738.14.20,6
Oster Feta56243elleve212.5
Høstostpannekaker7022017.41210.6
Harde oster-36023tretti-
Høstost 9% fetttretti185fjortenni2
Fettfri cottage cheesetretti88atten11,2
Ostemasse45340723ti

Fisk og sjømat

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Beluga-13123.84-
Varmrøkt rosa laks-16123.27.6-
Rød kaviar-26131.613.8-
Pollock rogn-13128.41.9-
Kokt blekksprut-14030.42.2-
Flyndre-10518.22,3-
Stekt karpe-19618.311.6-
Kokt multe-115194,3-
Røkt torsk-11123.30,9-
Fiskekoteletter5016812.5616.1
Krabbe pinner4094fem4,39.5
Kokte krabber-8518,71.1-
Reke-95201.8-
Tang22fem0,90,20,3
Stekt abbor-158198.9-
torskelever-6134.265.7-
Kokt krepsfem9720.31,31
Saury i olje-28318.323.3-
Sardin i olje-24917.919.7-
Kokt sardin-1782010.8-
Sild-14015.58.7-
Kokt laks-21016.3femten-
Makrell i olje-27813.125.1-
Kaldrøkt makrell-15123.46.4-
Zander-9721.31,3-
Kokt torsk-76170,7-
Tunfisk i egen juice-96211-
Røkt ål-36317.732.4-
Kokte østers-95fjorten3-
Kokt ørret-8915.53-
Kokt kulmule-8616.62.2-
Brisling i olje-36317.432.4-
Kokt gjedde-78atten0,5-

Kjøttprodukter

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Fårekjøtt-3002425-
Kokt lam-29321.922.6-
Biff stroganoff5620716.613.15.7
Fettkokt biff-17525.78.1-
Kokt oksetunge-23123.9femten-
Biff hjerner-12411.78.6-
Stekt bifflever5019922.910.23.9
Gås-31929.322.4-
Kokt kalkun-19523,710.4-
Kokt pølse3430012283
Svinekoteletter5026211.719.69.6
Stekt kanin-21228.710.8-
Kokt kyllingbryst-13729.81.8-
Fritert kylling-26231.215.3-
Omelett49210fjortenfemten2.1
Stewed nyrer-15626.15.8-
Stekt gris-40717.737.4-
Grillet svinekjøtt-28019.922-
Pølser2826610.4241.6
Kokt kalv-13427.83.1-
Stekt and-40723.234.8-

Fett, oljer og sauser

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Soyasaus20122-1
Ketchupfemten902.1-14.9
Sennep351439.912.75.3
Majones606210,3672.6
Margarine557430,2822.1
Oliven olje-898-99,8-
Vegetabilsk olje-899-99,9-
Svinefett-8411.490-
Smør517480,482.50,8

Drikkevarer

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
Rent vann uten karbon-----
Tørr hvitvin44660,1-0,6
Tørr rødvin44680,2-0,3
Kullsyreholdige drikker7448--11.7
Dessertvintretti1500,2-20
Kakao i melk (ikke sukker)40673.23.85.1
Kvasstretti20.80,2-fem
Fruktkompott (sukkerfri)60600,8-14.2
Malt kaffe42580,7111.2
Naturlig kaffe (uten sukker)5210,10,1-
Ananasjuice (sukkerfri)46530,4-13.4
Appelsinjuice (sukkerfri)40540,7-12.8
Pakket juice70540,7-12.8
Druesaft (uten sukker)4856.40,3-13.8
Grapefruktjuice (sukkerfri)48330,3-8
Gulrotjuice40281.10,15.8
Tomat juicefemtenatten1-3.5
Eplejuice (sukkerfri)40440,5-9.1
Grønn te (uten sukker)-0,1---

Annen

ProduktnavnGlykemisk
indeks
KcalProteinFettKarbohydrater
En eggehvite0173.6-0,4
Peanøtt2061220.945.210.8
Syltetøy702710,30,370.9
Valnøtterfemten71015.665.215.2
Plomme av ett egg0592.75.20,3
Karamell, slikkepinner80375-0,197
Kokosnøtt453803.433.529.5
Marmeladetretti3060,40,176
Honning903140,8-80.3
Mandel2564818.657,713.6
Popcorn854802.12077.6
Sukker70374--99,8
Solsikkefrø857221534
Gresskarfrø256002846.715.7
Pistasjenøtterfemten577215010.8
Hasselnøttfemten70616.166.99.9
Halva7052212.729.950.6
Hotdog (1 stk)90724173679
Shawarma i lavash (1 stk)7062824.82964
Melkesjokolade70550fem34,752.4
Mørk sjokolade225396.235.448.2
Sjokoladeplate7050042569
Egg (1 stk)0766,35.20,7

Food Glycemic Index Table.

Hvis du likte artikkelen, kan du dele med vennene dine!

Food Glycemic Index Table

Den glykemiske indeksen er et mål på effekten av visse matvarer på en persons blodsukker. Faktum er at glukose er et viktig element som påvirker mange prosesser i kroppen, og først og fremst bestemmer det nivået av sukker i blodet. Med en økning i glukose øker sukkerinnholdet umiddelbart, med en reduksjon i glukose synker også sukkernivået. Det tilbys en GI-tabell for mat, som indikerer den nøyaktige GI for hver spesifikk mat spist.

ProdukterGI
Mais sirup115
Øl*110
Glukose (dekstrose)100
Modifisert stivelse100
Glukose sirup100
Hvetesirup100
Risirup100
Stekte poteter, bakt, pommes frites95
Potetstivelse95
Maltodextrin95
Ris mel95
Potetmos - pulver90
Potetflak (øyeblikkelig)90
Glutenholdig ris90
Glutenfritt hvitt brød90
Stivelse fra underjordiske skudd85
Maisstivelse85
Cornflakes85
Ris melk85
Gulrøtter (ferdig produkt, kokt) *85
Skallet hvetemel85
Pastinakk*85
Usøtet popcorn85
Øyeblikkelig ris85
Puffed ris (analog popcorn)85
Ris kjeks85
Risgrøt85
Sellerirot (ferdig produkt) *85
Tapioca (kassava sago - en type frokostblanding)85
Kålrot, kålrot (ferdig produkt, kokt) *85
Hvitt frokostbrød (f.eks. Harry "s)85
Hvitt brød til smørbrød85
Potetmos80
Crackers80
Bønner (ferdig produkt, kokte)80
Vannmelon*75
Søte vafler75
Risgrøt med melk (produkt uten sukker)75
Lasagne (fra myk hvete)75
Donuts75
Gresskar (forskjellige typer) *75
Rundt gresskar *75
Bakken kjeks for panering74
Amaranth air (analog popcorn)70
Flybanan (kun tilberedt)70
Kjeks70
Biscotti (tørre kjeks)70
Brioche (bolle)70
Rutabaga, foderroer70
Bagels, bagels70
Gnocchi70
Kokte poteter uten skinn70
Potetgull70
Grøt laget av maismel (hominy)70
Hirse grøt70
Cola, brus, brus (Coca-Cola)70
Croissant70
Nudler (fra myk hvete)70
Matza (laget av hvitt mel)70
Maismel70
Sirup70
Polenta maisgryn70
Hirse70
Hirse70
Ravioli (fra myk hvete)70
Risotto70
Rishvit standard70
Hvitt sukker (sukrose)70
brunt sukker70
Frokostblanding (Kellogg)70
En blanding av raffinerte frokostblandinger med sukker70
Sorghum70
Krutonger, kjeks70
Tacos (meksikanske mais tortillas)70
Datoer70
Hvitt brød "baguette"70
Risbrød70
Melkesjokolade70
Sjokoladeplate70
Usyrede kaker69
Grønn tørr ertesuppe66
Ananas (hermetisk)65
Søtpotet65
Mars Sneakers Nuts Bars (Mars, Snickers, Nuts)65
Kvedejelly (sukkerfritt produkt)65
Rosiner65
Jacketpoteter (kokt, dampet)65
Hermetisert mais65
Couscous65
Risnudler65
Marmelade med sukker65
Kastanje mel65
Skallet mel65
Mysli (med sukker, honning)65
Hermetiserte grønnsaker (fabrikk)65
Spelt (fra raffinert mel)65
Rødbeter (ferdig produkt, kokt) *65
lønnesirup65
Sukkerrørsaft (tørr)65
Sorbet (produkt uten sukker)65
Tamarind (søt)65
Gjærbrunt brød65
Grovt brød65
Bakt brød (gjæret med gjær)65
Rugbrød (30% rugmel)65
Brødfrukt65
Sjokoladebolle65
Yam65
Sort bønnepuresuppe64
Aprikoser (hermetisk)60
Dessertbanan (moden)60
Melon (cantaloupe, honning, etc.) *60
Havregryngrøt60
Havregryngrøt (knust)60
kastanje60
Durum hvetegryn60
byggryn60
Lasagne (fra durumhvete)60
Majones (ferdig produkt med sukker)60
Honning60
Melk sjokolade tørre drikker (Nesquik)60
Kremet iskrem (produkt uten sukker)60
Fullkornsmel60
Pizza60
Ravioli (durumhvete)60
Smaksatt ris <жасминовый и др)60
Langkornet ris60
Gul ertepuré suppe60
Brød med melk60
Sjokoladepulver med sukker60
Eggpulver60
Dampet bygg60
Brød - pita arabisk57
Bulgur (korn, kokt)55
Sennep (tilsatt sukker)55
Jam-standard med sukker55
Ketchup55
Cassava (bitter, søt)55
Medlar, japansk plomme55
Papaya (fersk eller moden frukt)55
Nulella lim55
Fersken (hermetisk i sirup)55
Smørkaker (mel, smør, sukker)55
Havregrynkaker55
Smørkakekaker (laget av mel, smør og sukker)55
Smørkaker55
Risrød55
Sikorie sirup55
Druesaft (produkt uten sukker)55
Mango juice (sukkerfritt produkt)55
Spaghetti (kokt)55
Sushi55
Tagliatelli (kokt)55
Tarot54
Søt yoghurt52
Svampekake (produkt uten sukker)50
Bokhvete-pannekaker50
Søte poteter50
Kiwi (fersk eller moden frukt) *50
Fullkorns semulegryn couscous50
Lychee (fersk eller moden frukt)50
Pasta (fra durumhvete)50
Mango (fersk eller moden frukt)50
Fullkornspasta50
Basmati ris50
brun ris50
All Kli (Kellogg) kornblanding50
Ananasjuice (sukkerfritt produkt)50
Pærejuice50
Tranebærjuice (sukkerfritt produkt)50
Eplejuice (produkt uten sukker)50
Surimi (hakket fisk i krabbepinner)50
Jordskokk50
Bokhvete brød50
Quinoa-brød (ca. 65% quinoa)50
Wasa knekkebrød50
Persimmon50
Chayote (meksikansk agurk), puré fra den50
Sherbet50
Kornenergibar, sukkerfri50
Amylose48
Fruktbrød47
Ananas (fersk eller moden frukt)45
Appelsinjuice (sukkerfritt produkt)45
Dessert banan (grønn)45
Flybanan (rå)45
Bulgur fullkorn (ferdig produkt)45
Druer (friske bær)45
Grønne erter (hermetisert)45
Syltetøy (sukkerfri, med druesaft)45
Fullkornsblandinger (sukkerfritt produkt)45
Capellini (en type pasta, tynnere enn spaghetti)45
Tranebær (fersk bær)45
Kokosnøtt45
Fullkornscouscous, fullkornsgryn45
Kamutmel (fullkorn)45
Speltmel (fullkorn)45
Fullkorns rugmel45
Mysli "Montignac"45
Spelt (fullkorn)45
Uskalet basmatiris45
Grapefruktjuice (produkt uten sukker)45
Tomatsaus (tilsatt sukker)45
Fullkornsbrødskål45
Brød - grillet, fullkornsmel, sukkerfritt45
Kamut-brød45
Brød Pumpernickel "Montignac"45
Fullkorns rugbrød45
Fullkornsbrød (laget av fullkornsmel)45
Fullkorns korn45
Bygg (fullkorn)45
Linsepuresuppe44
Peanøttsmør (sukkerfri pasta)40
Bønner, fava (rå)40
Melon pære40
Kvedejelly (sukkerfritt produkt)40
Tørkede fiken40
Fullkorns kamut40
Bokhvete grøt40
Bokhvete40
Sesampasta, tahini40
Laktose40
Matza (fullkornsmel)40
Kokosnøttmelk40
Kvedermel40
Bokhvete mel40
Quinoa mel40
Havre40
Havreflak (ubehandlet)40
Hele hvete pasta laget al dente40
Shortbread cookies (fullkornsmel, uten sukker)40
Stavet40
Tørr cider40
Gulrotjuice (produkt uten sukker)40
Sorbet (produkt uten sukker)40
Spaghetti tilberedt på 5 minutter40
Tahin40
Falafel (fra bønner, fava)40
Røde bønner (hermetisert)40
Fullkornsbrød (100%) gjær40
Gresskarbrød40
Sikori (drikke)40
Svisker40
Lima bønnesuppersuppe36
Kvede (fersk eller moden frukt)35
Amaranth (frø)35
Anona (carom, "starfruit")35
Oransje (fersk eller moden frukt)35
Durum hvete vermicelli35
Grønne erter (friske)35
Sennep, Dijon35
Granateple (fersk eller moden frukt)35
Bake gjær35
Ølgjær35
Fiken (fersk eller moden frukt)35
Naturlig yoghurt **35
Soya yoghurt (smaksatt)35
Cassoulet35
Quinoa35
Indisk mais35
Fersk mais35
sesamfrø35
Tørkede aprikoser35
Linfrø35
Mais35
Valmuefrø35
Mandelsmør (sukkerfritt produkt)35
Soyamelkis35
Kremet iskrem (på fruktose)35
Kikertmel35
Nektarin (fersk eller moden frukt)35
Kikerter (hermetisert)35
Opuntia (fersk eller moden frukt)35
Skallet mandelpasta (sukkerfritt produkt)35
Fersken (fersk eller moden frukt)35
Solsikke (solsikkefrø)35
Vill ris35
Rotselleri (rå)35
Plommer (fersk eller moden frukt)35
Tomat juice35
Tomat juice35
Tomatsaus (sukkerfritt produkt)35
Tørkede tomater35
Falafel (fra kikerter)35
Adzuki bønner35
hvite bønner35
Borpotti bønner35
røde bønner35
Svarte bønner35
Spiret kornbrød35
Wasa knekkebrød med fiber (24%)35
Sjokoladestenger (uten sukker,)35
Tørkede epler35
Eple (fersk eller moden frukt)35
Bakt eple35
Eplemos35
Eplesaus (sukkerfritt produkt)35
Sjokolademelk34
Fullkornsbrød "Montignac"34
Aprikos (fersk)tretti
Soya vermicellitretti
Grapefrukt og pomelo (fersk eller moden frukt)tretti
Pære (fersk eller moden frukt)tretti
Jam (sukkerfri, med fruktjuice)tretti
Mandarin, klementintretti
Pasjonsfrukttretti
Marmelade (sukkerfri)tretti
Mandel-melktretti
Havremelk (rå)tretti
Soyamelktretti
Melkepulver **tretti
Melk ** (noe fra fettinnhold)tretti
Gulrøtter (ferske)tretti
Kikertertretti
Havre (østers) rottretti
Rødbeter (fersk)tretti
Scorzonera (geit)tretti
Løpeost **tretti
Høstost ** ikke pressettretti
Tomatertretti
Kålrot, kålrot (fersk)tretti
Grønne bønnertretti
Hvitløktretti
Linser guletretti
Linser brunetretti
Peanøttsmør (sukkerfritt produkt)25
Kirsebær (friske bær)25
Blåbær (friske bær)25
Tørre erter25
Bjørnebær (friske bær)25
Jordbær (fersk bær)25
Bygggryn25
Stikkelsbær25
Bringebær (fersk bær)25
Cloudberry (fersk bær)25
Soyamel25
Hasselnøttpasta (uten sukkerprodukt)25
Uskallet mandelpasta (sukkerfritt produkt)25
Rødbær (friske bær)25
Gresskarfrø25
Mungobønner25
Beans Flaskole25
Hummus25
Blåbær (fersk bær)25
Linser grønne25
Svart sjokolade (70% kakao)25
Hermetiske soyabønner22
Artisjokk20
Acerola (Barbados kirsebær)20
Aubergine20
Bambus spirer20
Syltetøy uten sukker (Montignac)20
Soya yoghurt (naturlig)20
Kakaopulver (sukkerfritt produkt)20
Sitron (fersk eller moden frukt)20
Palmemasse20
Ratatouille20
Soyaprodukter20
Soyakrem20
Soyasaus (sukkerfritt produkt)20
Sitronsaft (produkt uten sukker)20
Fruktose (fra sukkerroer, europeisk)20
Svart sjokolade (85% kakao)20
Peanøttfemten
Soyabønnerfemten
Erterfemten
Soppfemten
Kornkimfemten
Ingefærfemten
Squashfemten
hvit kålfemten
Brokkolifemten
rosenkålfemten
Surkålfemten
Blomkålfemten
Agurkfemten
Buefemten
Purrefemten
Sjalotfemten
Lupinfemten
Mandelfemten
Agurk (modne, friske grønnsaker)femten
Syltede sylteagurkfemten
Olivenfemten
Valnøttfemten
Hasselnøtter (hasselnøtter)femten
Pinjekjernerfemten
Cashewnøtterfemten
Kli (hvete, havre)femten
Søt pepperfemten
Chili paprikafemten
Pesto (saus)femten
Spirede frokostblandinger (hvete, soyabønner osv.)femten
Rabarbrafemten
Reddikfemten
Johannesbrødpulver (fortykningsmiddel)femten
Isbergsalat (løvrik, ruccola og andre produkter)femten
Rødbetfemten
Selleri (stengler)femten
Agavesirupfemten
Solbær (friske bær)femten
Aspargesfemten
Tempeh (fra gjærte soyabønner)femten
Tofu (bønne ostemasse)femten
Grønne bønnerfemten
Fennikelfemten
Physalisfemten
Pistasjenøtterfemten
Squashfemten
Spinatfemten
Sorrelfemten
Endivfemten
Avokadoti
Krepsdyr (hummer, krabbe, hummer)fem
Krydder (basilikum, oregano, spisskummen, kanel, vanilje, etc.)fem
Eddikfem

Vær oppmerksom på at bare matvarer som inneholder karbohydrater har en glykemisk indeks. I tillegg har sakte karbohydrater lav GI, raske karbohydrater høye..

Hvordan påvirker en økning eller reduksjon i den glykemiske indeksen menneskets tilstand

Matvarer med høyt GI-nivå bidrar til en aktiv økning i blodsukkernivået umiddelbart etter inntak. I tillegg har raske karbohydrater i dem ikke tid til å bli absorbert fullstendig og blir delvis avsatt i fett, og sultfølelsen dukker opp igjen på kortest mulig tid. Mat med lite GI inneholder sakte karbohydrater som absorberes over lang tid og ikke lagres som fett, og metthet varer lenger etter et måltid.

Dermed er det mulig å spore et direkte forhold mellom energiverdien til individuelle produkter og nivået på GI, samt fordelene ved forbruk på en eller annen gang..

Hvordan kunnskap om GI for individuelle produkter vil hjelpe

Den glykemiske indekslisten vil hjelpe deg med å velge en diett og diett for følgende:

  • Hvis du vil gå ned i vekt, og du trenger et kosthold uten mat, noe som øker sukkernivået og blir avsatt i form av fettvev;
  • Du er aktivt involvert i sport og ønsker å komponere en diett på en slik måte at den største aktivitetsreserven og en økning i GI forekommer nettopp i løpet av treningsperioden, når styrke er nødvendig;
  • Av helsemessige årsaker anbefales det ikke å konsumere matvarer som betydelig og raskt øker glukosenivået. For eksempel må disse indikatorene overvåkes for forskjellige typer diabetes..

Dermed kan du oppnå de ønskede resultatene når du går ned i vekt eller spiller sport, forbedrer din egen helse og unngår mange andre risikoer..

Det må huskes at bruken av matvarer med høy GI gir en rask utbrudd av styrke og energi, men samtidig slutter de raskt. Metthetsfølelsen når man spiser slik mat blir også raskt erstattet av sult.

Hvem bør overvåke GI-beregninger

Selve konseptet med den glykemiske indeksen, dukket opp og kom fra medisin, noe som antyder at det først og fremst er verdt å overvåke disse indikatorene for mennesker hvis liv og helse direkte avhenger av nivået av glukose og sukker i blodet. Vi snakker om mennesker som lider av diabetes uavhengig av type og stadium. For dem er overholdelse av et passende balansert kosthold uten kraftige økninger eller reduksjoner i indikatoren en av grunnlagene for et normalt liv uten forverring. Ved problemer er det bedre å kontakte en spesialist som vil hjelpe deg med å korrigere det daglige kostholdet..

Kunnskap om GI-verdier vil være nyttig for personer som er involvert i profesjonell eller amatørsport. Ved hjelp av denne informasjonen kan du lage en meny der det ikke vil være noen retter som sikrer rask avsetning av fett i kroppen på grunn av ufullstendig prosessering av karbohydrater. Du kan lage et kosthold for treningsdager, der raske karbohydrater kommer først, slik at du får en betydelig tilførsel av energi.

Ikke glem fordelene ved å følge riktig diett mens du går ned i vekt. Riktig forbruk av raske og sakte karbohydrater er nøkkelen til riktig vekttap..

Hvilke data finner du i tabellen

Hvis du sporer den glykemiske indeksen over matvarer, vil den fullstendige tabellen som er presentert på denne siden være uunnværlig for måltidsplanlegging. For å forstå er GI definert som følger:

  • Lavt - opp til 39 enheter;
  • Middels - fra 40 til 69 enheter;
  • Høy - fra 70 eller flere enheter.

Merk at et bredt utvalg av matvarer kan ha et økt nivå, inkludert frukt og grønnsaker, og magert kjøtt, fisk og fjærfe, har et lavt til middels nivå. Dette demonstrerer feilslutningen i noen tilnærminger når du formulerer en diett selv. Tross alt antar mange at all frukt og grønnsaker er like sunne og ikke bidrar til vektøkning. I praksis er dette langt fra tilfelle..

Ved hjelp av dataene gitt i tabellen kan du komponere et daglig kosthold.

Top